Ацетилсаліцилову кислоту краще не давати дітям: чому вона небезпечна і чим замінити

Краматорськ | 12:18, 23.11.2022
 Поделиться

Поделиться в

033 
Лікарі Центру сімейної медицини №1 Краматорська пояснюють, чому дитині не потрібно давати ацетилсаліцилову кислоту і чим замінити цей небезмечний препарат.
 
«Уявіть, що препарат, який щоденно мільйони людей використовують для протизапального, знеболюючого й антитромботичного ефекту, призвів до смерті дитини. Цього уявляти й не треба, тому що ацетилсаліцилова кислота у дітей дійсно може призвести до летального кінця через виникнення синдрому Рея. Що це таке та як взагалі таке можливо?
 
Синдром Рея — рідкісне ускладнення, що найчастіше виникає у дітей та підлітків при лікуванні гарячкового синдрому при вірусних інфекціях (найчастіше грип, кір або вітряна віспа) за допомогою лікарських препаратів, які містять ацетилсаліцилову кислоту.
 
Супроводжується такими симптомами:
Діарея.
Безперервна блювота.
Сплутаність свідомості, галюцинації, дезорієнтація.
Судоми.
Збільшення печінки.
Порушення дихання.
 
Летальність при синдромі Рея складає 30%, що є досить значним показником. Чому ж ацетилсаліцилова кислота така небезпечна для дітей? Річ в тому, що коли вона потрапляє в організм, то може впливати на ферменти мітохондрій (це органели, які забезпечують енергією клітину). Метаболіти ацетилсаліцилової кислоти пригнічують нормальні процеси окиснення жирних кислот та окисне фосфорилювання, а саме ці два біохімічні шляхи забезпечують близько 90% всіх енергетичних потреб організму.
 
Найбільше пригнічуються ці процеси в печінці та мозку. Клітини печінки (гепатоцити) не отримують енергії й не можуть нормально працювати – печінка не може знешкоджувати токсичні продукти (аміак) – всі ці речовини накопичуються у великій кількості в організмі та отруюють інші органи, а найбільше мозок. Власне через це і пригнічується робота мозку, що спочатку проявляється блювотою, далі сплутаністю свідомості й судомами, а в кінцевому підсумку мозок може повністю «вимкнутися», що стане причиною смерті.
 
Тому батькам при лихоманці краще вибирати інші препарати (найчастіше це ібупрофен та парацетамол), а ще краще — проконсультуватися з лікарем-педіатром».
 
 
 

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

comments powered by HyperComments

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: