Більше 110 років тому краматорці вже долучались до будівництва пам’ятника Шевченку у Києві!

Краматорськ | 14:25, 9.03.2023
 Поделиться

Поделиться в

335006221 894391998436151 4680152193294683740 n
Музей історії Краматорська розповів, як краматорчани долучалися до будівництва пам’ятника Великому Кобзарю у Києві. 
 
«Традиційно у березні з особливою увагою вшановуємо пам’ять Великого Кобзаря – Тараса Григоровича Шевченко. Краматорці здавна шанують видатного українського поета, прозаїка, живописця, мислителя, громадського діяча та Національного героя України.
Про це свідчать газетні публікації початку минулого століття. У газеті «Рада» №213 за 1912 рік знаходимо цікаве повідомлення.
Під заголовком «Від контори» на четвертій сторінці невеликий звіт:
«На збудування пам’ятника Т. Г. Шевченкові у Києві до контори «Ради» вступили такі жертви:». Найбільший інтерес для нас представляє середина цього повідомлення: «Любителі сценічної умілости мастерові завода Краматорського Металургічного О-ва за винятком пересилки всього – 64 руб. 62 коп.»
Тобто у 1912 році аматори театрального мистецтва Краматорська пожертвували на будівництво пам’ятника Шевченкові у Києві доволі значну для того часу суму. Для порівняння, всього за літо того року було зібрано 146 р. 82 к.
Можливо, ця сума повністю чи частково була зібрана з вистав, влаштованих краматорським драматичним гуртком.
Загалом, справа встановлення пам’ятника Шевченкові має довгу історію, яка почалась ще у 1899 році, але відкриття пам’ятника відбулось лише у 1939.
Всі події, пов’язані з цим питанням, широко освітлювались в тогочасних періодичних виданнях, загалом в газеті «Рада» — ця щоденна (окрім понеділка) громадсько політична, економічна газета українською мовою виходила в Києві з 1906 року. Менш широко — в періодиці 20-х та 30-х років минулого століття — журналах «Нова громада», «Плужанин», «Зоря» та ін.
«Рада» закликала читачів жертвувати на будівництво пам’ятника, друкувала списки тих, хто вже зробив свій внесок, інформувала про засідання спеціальної комісії з цього приводу. З її шпальт лунали оголошення про Міжнародні конкурси на проект пам’ятника (всього їх було три до 1913 року). Але про все це трішки докладніше.
У 1899 році «Союз літераторів» клопотав перед урядом про збудування пам’ятника Шевченкові, але дозволу не дістав. В 1904 році «золотоноське земське зібрання» звернулось до полтавського генерал-губернатора з проханням збирати пожертви на будування пам’ятника Шевченкові в Києві. В грудні цього ж року до цієї пропозиції долучилось і полтавське земство. В 1905 році до клопотання приєдналась і Київська Міська Дума, було створено спеціальний «комітет збирання пожертв». У жовтні 1908 року збір було дозволено.
У 1910 році пройшов І-й міжнародний конкурс на проект пам’ятника. Ось що з цього приводу писала газета «Рада» №117 від 23.05.1910:
«Як відомо, Шевченківський конкурс призначений на 15 мая, хоч і одбувся, але не дав бажаних наслідків. Жюрі, розглянувши щось понад 60 проектів пам’ятника Шевченкові, не знайшло ні одного вартим премії і всі їх одкинуло, ухваливши порекомендувати Шевченківському комитетові, щоб він росписав новий конкурс, призначивши для його цим разом термин не менш року».
Другий конкурс завершився 15 лютого 1911 року, переможця знову не було обрано, другу премію присудили Ф. П. Балавенкському, а третю – М. І. Гаврилкові. Окрім того було видано п’ять додаткових премій.
На третьому конкурсі була призначена лише одна премія у розмірі 3 тисячі карбованців.
Результати ІІІ-го конкурсу були оголошені в 292 номері газети «Рада» за 1912 рік:
«Вчора в 12г. дня, під предсідательством Ф. А. Лизогуба, при участи Ф. С. Красицького, С. І. Світославського, І. Труша, В. В. Городецького, Є. Сердюка, С. Н. Тимошенка, Н. Ф. Біляшевського, Г. І. Квятковського, О. І. Левицького, О. О. Русова і І. І. Щитковського одбулося засідання жюрі по розгляду проектів памьятника Т. Г. Шевченкові, поданих на третій конкурс.
Жюрі постановило, що ні за один з проектів не можна дати премії і ставити йому памьятник.»
Після невдалого закінчення третього конкурсу комітет прийняв рішення запросити кількох художників, які за оплату зроблять проект пам’ятника.
Але в подальшому встановленню пам’ятника Шевченкові у Києві завадила Перша світова війна».

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

comments powered by HyperComments

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: