Мешканців Донеччини кусають кліщі: як себе захистити

Краматорськ | 07:49, 11.04.2023
 Поделиться

Поделиться в

klishh na palyuvanni 1

З настанням весни, незважаючи на активні бойові дії в області, життя в природі продовжується. Одними з перших прокидаються і активізуються іксодові кліщі. Для них весна є найактивнішим періодом, хоча спостерігаються два піки активності: квітень-травень та вересень-жовтень. Чисельність кліщів збільшується до середини травня і залишається високою до першої декади червня, в залежності від погодних умов. З настанням спекотної та сухої погоди кількість кліщів різко йде на спад.

Перші звернення громадян області з укусами кліщів в поточному році почали реєструватися вже в березні місяці, інформують фахівці Донецького обласного центру контроля та профілактики хвороб. В довоєнний період в області за рік в лікувальні заклади з укусами кліщів зверталось до трьох тисяч пацієнтів. За 2022 рік було зареєстровано  з укусами  всього 132 звернення, зменшення в 18,7р. в порівнянні з 2021 роком – 2473 звернення.

Як і в попередні роки, 87% укусів відбулись на території області. Різке зменшення кількості покусаних пов’язано з евакуацією значної частини населення області,  а також місцеві мешканці майже не відвідують зелені зони, котрі залишаються основним ареалом розповсюдження іксодових кліщів. Парки, сквери, звичайні газони, присадибні ділянки – наразі це ті місця, де ви можете  зустрітись з кліщами. Ці павукоподібні можуть присмоктуватись до людини не тільки під час перебування на природі, але й після цього, залишившись на одязі, букетах квітів, речах, домашніх тваринах. Найчастіше кліщі перебувають в траві та чагарниках, на висоті не вище 60см, де й підстерігають своїх жертв. Літати та стрибати з дерев кліщі не вміють.

Що ж являють собою іксодові кліщі? Це павукоподібні кровососи, які паразитують на тваринах, птахах та людині. Відчути укус кліща неможливо, бо він виділяє анестезуючу речовину, яка знеболює укус. Прикріпляються кліщі до будь якої частини тіла, але найчастіше – до голови, шиї, пахової області, волосистих частин тіла. Розміри кліщів сягають 4-5мм, але самки при кровосмоктанні можуть збільшуватись в 100 разів. Для повного насичення кліщ може перебувати на тілі до 10 діб. Кров’ю харчуються всі стадії кліща (личинка, німфа, доросла особина). Личинки, які вилуплюються з яєць, нападають на тварин, напиваються їхньої крові та повертаються в трав’яну підстилку. Через деякий час вони перетворюються в наступну стадію — німфи, які вже полюють на більших за розмірами хребетних, в тому числі й на людину. Після насичення кров’ю повертаються в грунт і через деякий час перетворюються на дорослих самиць і самців. Цикл розвитку кліщів складає від одного до декілька років.

Переносять іксодові кліщі до 160 збудників інфекційних захворювань,  найнебезпечнішими серед яких є: кліщовий енцефаліт, іксодовий кліщовий бореліоз (ІКБ) або хвороба Лайма, туляремія, плямисті гарячки та інші. На протязі останніх років збудники вищевказаних захворювань виявлялись в кліщах, відібраних на території області. В Україні, в т.ч. і в Донецькій області, найпоширенішим захворюванням, що передається іксодовими кліщами є іксодовий кліщовий бореліоз. З 5 видів іксодових кліщів, які реєструються в області, 2 — специфічні переносники ІКБ.

З року в рік зростає захворюваність на бореліоз. В Україні за 2022 рік було зареєстровано 3875 випадків цього захворювання, що на 58,7% вище, ніж в 2021 році. І вже за 2 місяці 2023 року в країні виявлено 195 випадків, що вище показника 2022 року в 4,3 рази.  За 2022 рік в Донецькій області зареєстровано 15 випадків захворювання на кліщовий бореліоз, зниження в 12 разів в порівнянні з 2021 роком. В 2023 року в області це захворювання поки ще не реєструвалось.

Кліщовий бореліоз – інфекційне захворювання, при якому у людини вражаються нервова система та суглоби, несвоєчасне звернення за медичною допомогою призводить до втрати працездатності, навіть до інвалідізації. Тому, при виявленні на тілі кліща, одразу звертайтесь до травмпункту для його видалення, потім до лікаря-інфекціоніста (в разі його відсутності – до сімейного лікаря) для призначення профілактичного лікування.

Якщо нема можливості одразу звернутись до лікаря, видаліть кліща самостійно. Зробити це можна за допомогою петлі з нитки, пінцетом або пальцями, обгорнутими марлевою серветкою. Акуратно розхитуючи кліща з боку в бік, повільно, без ривків  витягніть його. Також можна використовувати спеціальний пристрій для видалення кліщів (кліщосмик), який продається в ветеринарних аптеках (користуватися згідно інструкції по застосуванню). Дуже важливо видалити кліща повністю. В разі, якщо залишився в тілі хоботок, його необхідно видалити стерильною голкою. Після видалення кліща рану обробити антисептиком, а руки вимити з милом. Пам’ятайте! У жодному разі не розчавлюйте кліща, не використовуйте олію при його видаленні, бо це тільки підвищить ризик інфікування! При першій же можливості обов’язково звертайтесь  до сімейного лікаря.

Щоб вберегтися від кліщів, дотримуйтесь наступних рекомендацій:

  1. Якщо ви вирушаєте на природу, використовуйте для захисту від кліщів репеленти – спеціальні засоби для відлякування кліщів, які наносяться на одяг та взуття. Використовуйте їх згідно інструкції для застосування.
  2. Одягайте світлий одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла (легше помітити кліща  і йому важче потрапити на шкіру). Низ брюк заправляйте у шкарпетки. Користуйтесь головними уборами.
  3. Якщо кліщ потрапить на ваш одяг, він буде сидіти нерухомо, поки ви активно пересуваєтесь. Після того, як ви сіли відпочити, кліщ починає шукати місце прикріплення. Це може тривати до кількох годин. Тому, необхідно кожні 2 години проводити само і взаємоогляди, приділяючи особливу увагу волосистим частинам тіла.
  4. Намагайтесь пересуватись по доріжкам, подалі від високої трави та чагарників.
  5. Для відпочинку вибирайте сонячні галявини (кліщі не переносять прямих сонячних променів).
  6. При поверненні додому проведіть ще раз ретельний огляд себе, дітей та тварин, якщо вони теж були на прогулянці. Одяг, який ви зняли, треба попрати і попрасувати. Просте витрушування не допоможе позбутись кліщів. Важливо! Від ретельності огляду залежить ваше здоров’я!
  7. Перевірте речі, які принесли с прогулянки – простирадла, сумки.
  8. Якщо на домашніх тваринах знайшли кліща, обов’язково зверніться до ветеринарного лікаря.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

comments powered by HyperComments

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: