Надія Жолудь: «Глаукома призводить до невиліковної сліпоти»

Краматорськ | 12:13, 6.03.2023
 Поделиться

Поделиться в

9087.jpg1
6 березня у всьому світі відзначається «Всесвітній день боротьби з глаукомою».За даними Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я (ВООЗ), зараз вже більше 5 млн. людей втратили зір внаслідок глаукоми, що становить 13,5% від усіх випадків сліпоти в світі. Як запобігти хворобі, інформує завідувачка відділення епіднагляду (спостереження) та профілактики неінфекційних

захворювань Краматорської районної філії ДУ «ОЦКПХ МОЗ» Надія Жолудь. 
«Глаукома — «синє помутніння очей», від грецького глаукос — «світло-блакитний» і ома — «пухлина» — велика група очних захворювань, що характеризуються постійним або періодичним підвищенням внутрішньоочного тиску (ВОТ), з подальшим розвитком дефектів поля зору, зниженням гостроти зору, специфічною атрофією зорового нерва. Розрізняють первинну і вторинну глаукоми.
Первинна глаукома буває відкритокутова і закритокутова. Підвищення ВОТ більше 21 мм рт.ст. призводить до втрати зору і веде до сліпоти при відсутності лікування. У частини пацієнтів ВОТ не призводить до прогресування захворювання, а у деяких при нормальних цифрах ВОТ розвивається «нормотензивна глаукома» — розвиток типових симптомів глаукоми, в тому числі специфічного ураження нерва. При підвищенні ВОТ в першу чергу страждають периферичні волокна, що призводить до поступового звуження полів зору аж до «тунельного зору».
Відкритокуткова глаукома становить понад 90% усіх випадків захворювань, при цьому кут передньої камери відкрито, а відтік внутрішньоочної рідини знижується. Це веде до поступового, але постійного підвищення ВОТ. Закритокутова глаукома — більш рідкісна форма, яка розвивається частіше в осіб з далекозорістю, ВОТ підвищується швидко і досягає високих цифр.
Фактори ризику розвитку первинної відкритокуткової глаукоми: вік (більше 40 років), підвищення внутрішньоочного тиску, наявність родичів, хворих на глаукому, гіпертонічна хвороба, цукровий діабет, робота в сутінках, в нічний час.
Початок захворювання протікає непомітно для хворого. З’являються неспецифічні симптоми: затуманення зору, дискомфорт в очах, поява ореолів, стрибки зору, часта зміна окулярів, потім з’являється звуження поля зору з носової сторони.
Гострий приступ глаукоми виникає в разі різкого підвищення внутрішньоочного тиску. Напад починається раптово, з’являється біль в оці, може бути нудота, загальна слабкість, головний біль. Часто гострий напад глаукоми приймають за мігрень, гіпертонічний криз, отруєння. При гострому нападі око червоніє, повіки набрякають, рогівка мутніє, зіниця розширюється, приймає неправильну форму, зір різко падає. Вторинна глаукома розвивається внаслідок захворювання або травми ока, або внаслідок захворювання на цукровий діабет чи запальні процеси.
Лікування глаукоми буває медикаментозним та хірургічним. Хворі 1-2 рази на рік потребують курси нейротропної терапії для збереження функцій зорових нервів. Всі виявлені хворі потребують диспансеризації та підлягають огляду окуліста 4 рази на рік..
Для профілактики глаукоми необхідно:
виключити вживання алкоголю; не перебувати тривалий час в темному приміщенні (всі телевізійні передачі варто передивлятися в добре освітленій кімнаті); вживати протягом дня не більше 1,5 л рідини; не приймати ванни та не використовувати процедури, які супроводжуються перепадами температури; не займатись фізичною працею в положенні, коли голова розташована нижче пояса; виключити лікарські засоби, які мають компоненти, що розширюють зіницю».
 
 
 

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

comments powered by HyperComments

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: