Основні аспекти спадкування в умовах воєнного стану

Краматорськ | 12:31, 18.11.2022
 Поделиться

Поделиться в

БФ «Право на захист» продовжує допомагати українцям та консультувати за різноманітними питаннями. Цього разу юристи фонду опрацювали та надали відповідь на питання про оформлення спадщини.
 
«Моя родичка померла, а я за кордоном. Як я можу оформити спадщину? Але в Україні є моя сестра, вона теж не знає, як зараз оформити спадщину. Що нам робити?».
 
Основні аспекти спадкування в умовах воєнного стану:
 
Строк.
 
За загальним довоєнним правилом строк прийняття спадщини становить 6 місяців з дня відкриття спадщини. Однак, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 24.06.2022 № 719, перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але НЕ більше ніж на 4 місяці. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини. Розглянемо на прикладі. Якщо особа померла 25.06.2022 року, то за загальним правилом, родичі померлого мали б подати заяву до нотаріуса до 26.12.2022 року. Однак, на період дії воєнного стану, такий строк продовжується до 26.04.2022 року.
Порядок звернення та прийняття спадщини. Для прийняття спадщини, спадкоємцю необхідно:
отримати свідоцтво про смерть спадкодавця у ДРАЦС на підконтрольній території України;
подати заяву про прийняття спадщини до нотаріуса. Відповідно до наказу Мін’юсту від 11.03.2022 № 1118/5 в умовах воєнного або надзвичайного стану заявник має право звернутися із заявою про прийняття спадщини до будь-якого нотаріуса незалежно від реєстрації місця проживання спадкоємця, останнього місця проживання спадкодавця, місцезнаходження його нерухомого та рухомого майна.
 
Разом із заявою про прийняття спадщини, необхідно надати наступний пакет документів (може доповнюватися залежно від ситуації):
свідоцтво про смерть спадкодавця;
паспорт спадкоємця;
заповіт (у випадку спадкування за заповітом);
документи, що підтверджують спорідненість із спадкодавцем (свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження тощо);
правовстановлюючі документи на успадковане майно (договори купівлі-продажу, договори дарування, технічна документація на нерухоме майно тощо).
Отримати свідоцтво про прийняття спадщини у нотаріуса. У випадку відсутності доступу до Спадкового реєстру, нотаріус заводить спадкову справу без використання цього реєстру та перевіряє наявність заведеної спадкової справи, спадкового договору, заповіту протягом п’яти робочих днів з дня відновлення такого доступу. Разом з тим, забороняється видача свідоцтва про право на спадщину у спадковій справі, заведеній без використання Спадкового реєстру, до її реєстрації у Спадковому реєстрі. Таке обмеження направлено на мінімізацію зловживань у сфері спадкування.
 
Що робити, якщо ви маєте право на спадок, але виїхали за кордон.
 
Відповідно до статті 38 Закону України «Про нотаріат» нотаріальні дії за кордоном здійснюють консульські установи та дипломатичні представництва України. Тобто, особа може звернутися до посольства/консульства України у державі її перебування та засвідчити свій підпис на заяві про прийняття спадщини. Така заява може бути надіслана засобами поштового зв’язку до нотаріуса на території України, внаслідок чого буде відкрита спадкова справа у загальному порядку.
Необхідно зазначити, що у випадку пропущення строку з поважних причин, спадкоємець має право звернутися до суду з позовом про встановлення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини. Звертаючись до суду, спадкоємець має надати докази, які б підтверджували поважність причин пропуску строку. Необізнаність про смерть спадкодавця або перебування за кордоном не є поважною причиною пропуску строку.
 
Якщо ви маєте питання, що стосуються перетину кордону, відновлення втрачених документів, соціальних виплат, житла для тих, хто змушений був покинути власну оселю тощо, телефонуйте щодня з 7.00 до 22.00 за номерами:
VODAFONE: +380995075090,
KYIVSTAR: +380685075090,
LIFECELL: +380935075090.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

comments powered by HyperComments

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: