Що робити у разі опіків: поради МОЗ

Краматорськ | 11:20, 6.12.2022
 Поделиться

Поделиться в

 
317801521 523310196489868 4358195137181077661 n 
МОЗ України опублікувало корисні поради, щодо допомоги у разі термічних опіків і надання домедичної допомоги постраждалому.
 
Негайно зупинити контакт з джерелом опіку, тобто зніміть гарячий чи обгорілий одяг. Відразу обробіть рану прохолодною водою чи водою кімнатної температури. Охолодження є ефективним, якщо триває 5-10 хв, не довше. Ділянки, які не постраждали, потрібно залишати сухими і теплими. Не можна використовувати лід та крижану воду! НЕ можна використовувати пантенол!
 
Зняти прикраси, тісні речі, які знаходяться безпосередньо або поблизу ділянки опіку. Але НЕ знімати сторонні домішки, які прилипли до ураженої ділянки шкіри.
 
Якщо маєте в аптечці протиопікову пов’язку, краще скористатися саме нею. Вона охолоджує місце опіку, захищає рану від механічних пошкоджень та інфікування. Така пов’язка не прилипає до рани і не травмує її, забезпечує в рані середовище з постійною вологістю та температурою, здатна поглинати великий об’єм виділень. Необхідно зняти верхню захисну плівку з однієї сторони пов’язки, прикласти нею до рани, потім зняти з другої сторони. Відтак НЕ туго зафіксувати бинтом або лейкопластиром на шкірі.
 
За відсутності спеціальної протиопікової пов’язки, прикрийте рану стерильною пов’язкою з марлі/бинта, але бинтувати НЕ туго.
 
Дати постраждалому випити води, щоб зменшити інтоксикацію та уникнути зневоднення.
Обов’язково дати знеболювальний лікарський засіб, наприклад, ібупрофен, парацетамол, кетанов тощо.
 
Оптимальна поза для людини з опіком обличчя або очей – сидяча. Це допоможе зменшити набряк. Крім того, опіки обличчя, особливо отримані у закритому просторі, зазвичай поєднуються з ураженням дихальних шляхів (чорний язик, обгоріле волосся у ніздрях, змінений голос, утруднене дихання). За наявності пульсоксиметра (сатурація в нормі від 95-96% і вище) або контролем частоти дихання (норма 16-18 дихальних циклів за хв) ви зможете вчасно помітити наростання дихальної недостатності у постраждалого і повідомити про неї лікарів.
 
Зателефонуйте на “103”, якщо площа опіку у дорослого 10% площі тіла і більше, у дитини – 5% (площа опіків визначається: 1% = долоня постраждалого!) ІІ-ІІІ ст., або якщо опік ІІІ ст. циркулярний (не важливо, тулуба чи руки/ноги), у випадку опіків дихальних шляхів та/або органів зору.
 
Звертаємо увагу, що пацієнти з великою площею опіків особливо схильні до перехолодження. У такому випадку необхідно запобігти втраті тепла організмом, зігріти постраждалого, накрити ковдрою, теплим одягом тощо.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

comments powered by HyperComments

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: