Як відновити втрачені до або під час евакуації документи: поради юриста

Краматорськ | 07:10, 23.05.2023
 Поделиться

Поделиться в

1tjo1k
Евакуація часто проходить в небезпечних для людини умовах, тому дорогою можна втратити свої документи. Або ж не встигнути, чи й не змогти забрати їх перед дорогою, адже найважливіше – врятувати життя. Що робити і куди звертатися у такому випадку?

Про це для Евакуація.Сity розповіла Катерина Сільницька, юристка з питань внутрішніх переселенців Вінницького офісу БФ «Право на захист». 

Як відновити втрачений паспорт та інші документи

Основними документами, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України є паспорт громадянина України як старого зразка  у вигляді книжки, так і у формі ID-картки. При цьому процес відновлення таких документів є однаковим.

По-перше, треба звернутись до найближчого відділення поліції з заявою про втрату чи викрадення документа. За результатом такого звернення вам мають надати копію вашої заяви з відповідною відміткою про отримання та витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР).

Наступний крок – це особисте звернення до однієї з установ, які розташовані в населених пунктах на підконтрольних Україні територіях: 

  • підрозділ ДМС України, 
  • центр надання адміністративних послуг (ЦНАП).

Для відновлення паспорта вам потрібно:

  • подати документи, отримані в поліції (копію заяви про втрату паспорта, витяг з ЄРДР);
  • сплатити адміністративний збір або надати відповідний оригінал документа, що підтверджує наявність пільги про звільнення від його оплати;
  • та за наявності надати довідку про місце проживання, довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або повідомлення про відмову від його прийняття. Якщо є неповнолітні діти – свідоцтва про їх народження, свідоцтво про шлюб або про розірвання шлюбу. Переселенцям також треба подати довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Як відновити втрачену довідку з ідентифікаційним номером платника податків

Для отримання дублікату втраченої довідки потрібно звернутись до будь-якого територіального органу податкової служби, без жодної прив’язки до реєстрації місця проживання чи отримання доходів. 

З собою потрібно мати паспорт, довідку про реєстрацію місця проживання/перебування (у випадку відсутності відомостей у паспорті); та довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи або довідку, що підтверджує місцеперебування громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території або переселилися з неї (за наявності таких документів).

Як відновити втрачене свідоцтво про одруження/народження/зміну прізвища/смерть

Для отримання дублікатів вказаних вище документів необхідно звернутись до найближчого відділу ДРАЦС з заявою про повторну видачу відповідного свідоцтва. Крім того, таку заяву можливо подати через портал Дія за допомогою електронного цифрового підпису.   

Як відновити документи про право власності на нерухоме майно

Якщо ви втратили документи про право власності на нерухоме майно, для їх відновлення має значення дата реєстрації. 

Згідно із Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», з 1 січня 2013 року в результаті реєстрації права власності видають витяг з Державного реєстру речових прав. 

Тож якщо ви зареєстрували право власності на нерухомість після 1 січня 2013 року, достатньо буде звернутись до державного реєстратора в ЦНАПі чи до нотаріуса, який може отримати витяг Державного реєстру речових прав.

Якщо ж право власності на нерухоме майно було оформлене до 01 січня 2013 року, то державний реєстратор може відновити їх з Державного земельного кадастру або з Реєстру прав власності на нерухоме майно (якщо відповідні відомості додатково вносились), а також у разі наявності таких паперових документів: реєстрові книги чи реєстраційні справи, які вели спеціалісти БТІ.

У випадку фактичного знищення всіх можливих паперових носіїв необхідно буде звертатись до суду з відповідними заявами. 

Декілька порад, які будуть в нагоді під час підготовки до евакуації:

  • завжди зберігайте особисті документи при собі. Пам’ятайте, жодна посадова чи інша особа під час евакуації не має права забирати у Вас документи! 
  • робіть копії, фотографії ваших документів. Це спростить процедуру відновлення втрачених чи пошкоджених документів. Якщо є можливість, то пришліть копії документів своїм родичам чи знайомим, з якими ви підтримуєте зв’язок.
  • крім того, доступ до деяких документів є у мобільному застосунку «Дія», вони прирівняні до паперових та пластикових і приймаються в усіх державних та комунальних установах.
 

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

comments powered by HyperComments

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: