Що миколаївцям треба знати про вакцинацію

Здоровье, Медицина | 16:38, 3.04.2019
 Поделиться

Поделиться в

Досі в нашій країні існує практика надання невірних і, навіть, шкідливих рекомендацій щодо підготовки до вакцинації та ведення дитини в після вакцинальному періоді.

В  рамках проведення підтримки «Українського тижня імунізації — 2019» КП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Слов’янської районної ради Донецької області нагадує, чому потрібно робити щеплення і як треба поводитися до та після вакцинації.

1.Чи потрібно робити обстеження перед вакцинацією.

Багатьох батьків та медиків досі турбує питання: чи потрібно робити аналізи перед вакцинацією?

✔В жодній настанові немає наполягання на проведенні аналізів перед вакцинацією. Чому? Тому що це зайва інформація для лікаря. Якщо лікар оглянув дитину і ззовні не знайшов ознак гострого захворювання, яке є протипоказанням до щеплення, то навіщо ж робити аналізи?!

Загальний аналіз крові. Дехто аргументує, що можна виявити анемію. А чи є анемія протипоказанням до вакцинації? Зниження гемоглобіну до 90, 80 не є протипоказанням. Якщо ж у дитини гемоглобін нижче 60 г\л і дитина потребує госпіталізації, то звісно в такому стані щеплення не проводиться. Але ж такі показники крові вже мають зовнішні ознаки захворювання, яке обов’язково запідозрить лікар при огляді.

Також є думки, що в аналізі крові можна побачити інфекційний процес. Знов таки, якщо ззовні дитина здорова, то лікувати нічого. Лікують дитину, а не аналізи.

Загальний аналіз сечі. Виявлення безсимптомної бактеріурії (відсутність скарг з боку сечостатевої системи при наявності бактерій в сечі) не є підставою відкладати вакцинацію.

УЗД органів черевної порожнини, нирок тощо. Навіть виявлення відхилень в структурі органів (деформація чи потовщення стінок жовчного міхура, дискінезія жовчних шляхів, зміни лоханок нирок) не є протипоказанням до вакцинації.

Отже, проведення безпідставних аналізів лише відтерміновує щеплення і підвищує ризик інфікування при частому відвідуванні амбулаторії.

В західних країнах існує практика вакцинації в місцях громадського користування (аеропорти, торгові центри) без проведення аналізів, лише огляд лікаря.

Не робіть зайвих обстежень, захищайте максимально дитину від інфекцій!

2.Перед вакцинацією та після неї потрібно давати 3 дні антигістамінні для усунення побічних реакцій.

✔Насправді, наявна після щеплення ряду вакцин, наприклад, АКДП, місцева реакція у вигляді ущільнення, почервоніння, припухлості – це не алергія, а спеціальна дія складових вакцини для того, щоб викликати місцеву запальну реакцію і посилити дію антигену.

Анатоксини правцевий та дифтерійний, які є в складі АКДП, АаКДП, є слабкими і саме, завдяки солі алюмінію, що міститься у вакцині викликається запалення в місці введення вакцини. Запалення характеризується посиленим припливом крові і, як наслідок, імунні клітини з током крові швидше розносяться по організму.

Отже, антигістамінні препарати абсолютно не потрібні ні до, ні після вакцинації.

3.Відразу після вакцинації треба дати жарознижуюче для профілактики підвищення температури чи судом.

✔Дослідження, які опубліковані в ряді відомих медичних джерел, наприклад, The Lancet, свідчать про те, що вживання парацетамолу для профілактики після щеплення знижує імунну відповідь на вакцину. (The Lancet (2009;374:1339).

Це твердження також прописано в деяких інструкціях до вакцин.

Єдиним винятком є вакцина «Бексеро», в інструкції до якої прописаний профілактичний прийом жарознижуючого відразу після щеплення.

Профілактичний прийом жарознижуючих не знижує ймовірність появи фебрильних судом. В популяції є 4% дітей, які схильні до фебрильних судом, не залежно від розміру підвищення температури. Тобто вони можуть з’явитись і при температурі трохи вище 37 градусів.

Отже, жарознижуюче потрібно давати по факту наявності високої температури (вище 38,5) або тієї температури, яку дитина погано переносить.

4.Ще є така безпідставна рекомендація як уникати вживання цитрусів після щеплення, не їсти яйця після вакцинації КПК.

✔Насправді, це нічим не обумовлено. Якщо ваша дитина чи ви самі раніше не мали алергії на ці продукти, то і після щеплення алергії не буде. Якщо була, то вакцинація тут не причому.

Дорослим можуть рекомендувати не вживати алкоголь після вакцинації 3, 7, 10 днів.

✔️Ми не рекомендуємо зловживати), але, так, вживати можна!))

5.Сакраментальне: мочити чи не мочити місце введення вакцини?

Мочити можна, купатись можна. Вода, яка потрапила на шкіру ніяким чином не нашкодить вакцині, яку ввели в м’яз!

Що ж треба робити після вакцинації?

Після щеплення дитина 30 хвилин перебуває в медичному закладі, тому що єдина небезпечна реакція на вакцини може бути у вигляді анафілактичного шоку, який буває

вкрай рідко, але кожен медичний працівник має переосторогу щодо цієї реакції і повинен надати невідкладну допомогу.

Всі інші реакції на вакцини, як правило, передбачувані і минають протягом 3х днів.

Як полегшити біль в місці ін’єкції? Можна прикласти змочену в прохолодній воді серветку. Якщо біль дуже сильний, то дати ібупрофен як знеболююче з розрахунку на вагу дитини.

В разі підвищення температури дитина потребує рясного пиття. Також нормально, якщо дитина після щеплення може мало їсти.

Про наявні післявакцинальні реакції слід повідомити свого сімейного лікаря чи педіатра. Переважно ці стани не потребують медикаментозного втручання, лише спостереження.

 

 

 

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

comments powered by HyperComments

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: