Цікаве відкриття, щодо історичного минулого Краматорська, від відомого краєзнавця Володимира Коцаренко

Краматорськ | 13:29, 27.02.2023
 Поделиться

Поделиться в

125239366 3577151372353545 5801680965014755838 n
Відомий краєзнавець Володимир Коцаренко поділився своїм відкриттям, щодо історичного минулого Краматорська.
 
Він повідомив на сторінці клубу «Краєзнавець» у Фейсбуці, що вперше в історії Краматорська стало відомо, що представник одного з дворянських родів, які були причетні до заснування місцевих селищ на території сучасного міста задовго до появи залізничної півстанції Краматорська, залишив по собі рукописні мемуари, де містяться спогади саме про рідні нам місця і людей, які тут мешкали. Авторка цих мемуарів — Олександра Монтвід(Шабельська), правнучка засновника Шабельківки.
 
«Тож як і обіцяв — сенсація і чергове відкриття від Клубу Краєзнавець.
За всю відому нам історію Краматорська дорадянської доби пантеон її імен не мав у своєму переліку ЖІНКИ-ПИСЬМЕННИЦІ, народженої на території сучасного міста в ті далекі часи. Відтепер — має.
333703978 198000349486380 5506342550272519104 n 1Її ім’я — Олександра Станіславівна Монвіж-Монтвід. Літературний псевдонім — Олександра Шабельська. Народилася 1843 року. Літераторка, громадська діячка 80-90 рр. XIX ст.
Її мати — Марфа Афанасієвна Шабельська, представниця шляхетного роду Шабельських, онука Івана Прокоповича молодшого Шабельського, якому селище Шабельківка зобов’язано своєю появою на початку другої пол. XVIII ст.
Батько — Станіслав Львович Монвіж-Монтвід, армійський капітан, нащадок литовського князя Гедиміна.
Мама і тато Олександри познайомилися на балу в Ізюмі. Олександра народилася на Маячці/Шабельківці, в садибі бабусі — Ганни Костянтинівни Шабельської — і була другою дитиною у батьків.
Вперше в історії Краматорська (у лютому 2023 року) стало відомо, що представник одного з дворянських родів, які були причетні до заснування місцевих селищ на території сучасного міста задовго до появи залізничної півстанції Краматорська, залишив по собі рукописні мемуари, де містяться спогади саме про рідні нам місця і людей, які тут мешкали. Авторка цих мемуарів — Олександра Монтвід(Шабельська), правнучка засновника Шабельківки.
Раннє дитинство Олександри пройшло в Маячці, в садибі бабусі. Згодом вона залишить для нас спогади про те, який вигляд мала садиба Шабельських: перед балконом невеликого панського будинку (на 4 кімнати) радіусами йшли алеї; головна, липова, спускалася до ставка, де плавали чорні і білі лебеді; старі дерева перепліталися кронами і не пропускали до землі промені сонця, доріжки завжди були вкриті мохом.
Коли бабуся померла, мати Олександри купила маєток за 25 верст від Святих Гір, в Куп’янському повіті. Її та сестри Анюти, їх сестер і братів подальше дитинство було пов’язано вже з тією місцевістю.
Олександра Монтвід була випускницею Харківського інституту шляхетних дівчат. Вона стала дружиною видатного вченого-гінеколога, професора Харківського університету Миколи Пилиповича Толочинова. Коли помер її чоловік, Олександра Станіславівна переїхала до Києва, де і завершила свій земний шлях 1921 року.
333656755 486881936810613 2486816122838301497 nПерші твори Олександри Шабельської побачили світ на початку 80-х рр. XIX ст. Їх помітив і підтримав І.С.Тургенєв. Ім’я літераторки можна було побачити в енциклопедіях Брокгауза-Ефрона і Южакова, в працях і словниках Скабічевського, Рубакіна, Масанова та інш. Її оповідання надихала рідна їй Слобідська Україна. Вона писала російською. Але деякі свої твори переклала українською. П’єса, написана за твором Шабельської, була в репертуарі корифея українського театру М.Кропивницького.
Мені пощастило знайти ці відомості, і я залюбки ділюся з вами та колегами радістю відкриття нового для мене (переконаний, для всіх краматорців — теж) імені, пов’язаного з минулим Краматорська.
…Але крапку в цьому відкритті ставити ще зарано. Тож чекайте — далі буде».
 
 

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

comments powered by HyperComments

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: